Sun Belt Conference Honors A Record 213 Eagle Student-Athletes For Work In Classroom

Georgia Southern had a record 213 student-athletes honored by the Sun Belt Conference for their work in the classroom with the yearly release of the Academic Commissioner’s List and Honor Roll recently by the league.

The 213 total student-athletes includes 122 named to the Commissioner’s List and 91 to the Honor Roll. The number surpasses the 195 student-athletes honored during the 2016-17 academic year. 

Men’s Soccer and Softball tied for the largest number of Eagle student-athletes on the SBC Commissioner’s List with 18 apiece. Football had the most student-athletes on the SBC Honor Roll with 24, while Baseball had the most overall honorees with 32. Women’s Soccer had the most overall honorees among the female sports with 25.

As a league, the Sun Belt Conference added nearly 2,500 student-athletes to the Commissioner’s List and Academic Honor Roll for the 2020-21 school year. Those recognized included 1,373 student-athletes on the Commissioner’s List and 1,018 student-athletes on the Academic Honor Roll list.

The Commissioner’s List honors student-athletes who earned a 3.5 grade point average (GPA) or better during the 2020-21 academic year while the Academic Honor Roll honors those student-athletes who maintained a GPA between 3.00 and 3.49 for the academic year.

“We celebrate the academic achievements of these remarkable student-athletes,” said Sun Belt Commissioner Keith Gill. “We’re extremely proud of their ability to shine at academics while competing in their sports at the highest level.” 

Across the entire Sun Belt Conference, the women’s golf representatives compiled the highest average GPA with a 3.68. The sport had 19 student-athletes named to the Academic Honor Roll, while 65 were named to the Commissioner’s List. For the men’s sports, tennis recorded the highest average GPA at a 3.42.

Below is listed all of the Georgia Southern honorees for 2020-21, and a list of total honorees since the school joined the league in 2013-14.

2020-21 Sun Belt Conference Commissioner’s List
GS Student-Athletes Who Have Maintained A 3.50 GPA or Higher

Parker Biederer – Exercise Science, Baseball
Sam Blancato – Physical Education, Baseball
Jarrett Brown – Exercise Science, Baseball
Steven Curry – Accounting, Baseball
Chase Dollander – Exercise Science, Baseball
Rhett Gay – Accounting, Baseball
Mitchell Golden – Modern Languages, Baseball
Braden Hays – Exercise Science, Baseball
Jarrett Jenkins – Exercise Science, Baseball
Nick Jones – Mechanical Engineering, Baseball
Tyler Owens – Sport Management, Baseball
Jaylen Paden – Exercise Science, Baseball
J.C. Peacher – Recreation, Baseball
Austin Thompson – Supply Chain Management, Baseball
JP Tighe – Sport Management, Baseball
Connor Cigelske – Political Science/Economics, Football
Justin Howell – Computer Science, Football
Bo White – Information Technology, Football
Wilson Andress – Civil Engineering, Men’s Golf
Brett Barron – Interdisciplinary Studies, Men’s Golf
Luke Dasher – Finance, Men’s Golf
Mason Williams – Management, Men’s Golf
Sam Allardyce – Public Health, Men’s Soccer
Maverick Boring – Economics, Men’s Soccer
Aldair Cortes – Construction Management, Men’s Soccer
Adam Davie – Interdisciplinary Studies, Men’s Soccer
Reece Degen – Marketing, Men’s Soccer
Gaye Diadie – Interdisciplinary Studies, Men’s Soccer
Lawson Dooling – Finance, Men’s Soccer
James Faur – Economics, Men’s Soccer
John Fay – Sport Management, Men’s Soccer
Kareem Gharbi – Accounting, Men’s Soccer
Thomas Jackson – Economics, Men’s Soccer
Miguel Perez – Construction Management, Men’s Soccer
Jack Philp – Biology, Men’s Soccer
Cody Prentiss – Mathematics, Men’s Soccer
Jason Redmond Jr. – Multimedia Film & Production, Men’s Soccer
Alex Smith – Communication Studies, Men’s Soccer
Alhaji Tambadu – Interdisciplinary Studies, Men’s Soccer
Chase Winters – Biology, Men’s Soccer
Shelby Barfield – Construction Management, Softball
Janai Conklin – Criminal Justice, Softball
Olivia Creamer – Chemistry, Softball
Ashleigh Duty – Biochemistry, Softball
Anna Feil – Biochemistry, Softball
Mekhia Freeman – Public Administration, Softball
Aaliyah Garcia – Criminal Justice, Softball
Ashlynn Gunter – Accounting, Softball
Sydney Harris – Construction Management, Softball
Mary Grace Howard – Interdisciplinary Studies, Softball
Aniston Johnson – Exploratory Business, Softball
Linzie Lafavor – Elementary Education, Softball
Harlee Rewis – Interdisciplinary Studies, Softball
Kyleigh Richardson – Chemistry, Softball
Faith Shirley – Management, Softball
Shayla Smith – Biology, Softball
Rylee Waldrep – Management, Softball
Bailee Wilson – Communication Studies, Softball
Abbey Arnett – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Carley Braman – Nursing, Women’s CC/Track & Field
Isabel Clayton – International Studies, Women’s CC/Track & Field
Mia Colucci – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Kate Conner – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Adriana Ducharme – Education, Women’s CC/Track & Field
MaKenna Hillmer – Art, Women’s CC/Track & Field
Makenna Kulzer – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Emma Peluso – Biology, Women’s CC/Track & Field
Isabel Ptacek – Marketing, Women’s CC/Track & Field
Hannah Wise – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Izlyn Zaini – Interdisciplinary Studies, Women’s CC/Track & Field
Andrei Savrasov – Interdisciplinary Studies, Men’s Basketball
Prince Toyambi – Psychology, Men’s Basketball
Eito Yuminami – Management, Men’s Basketball
Jaap Aaldering – Accounting, Men’s Tennis
Chase Arevalo – Finance, Men’s Tennis
Oscar Bjelsdorf – Accounting, Men’s Tennis
Valentin Dun – Electrical Engineering, Men’s Tennis
Neil Kandhai – Psychology, Men’s Tennis
Murphy McCullough – Sport Management, Men’s Tennis
Alexandros Roumpis – Marketing, Men’s Tennis
Pascal Wagemaker – Mechanical Engineering, Men’s Tennis
Skylar Ball – Psychology, Volleyball
Baylor Bumford – Marketing, Volleyball
Ainsley Clifford – Multimedia Journalism, Volleyball
Meredith Eckard – Marketing, Volleyball
Rebekah Farthing – Marketing, Volleyball
Landon Jones – Exercise Science, Volleyball
Hannah McGlockton – Exercise Science, Volleyball
Abby Strong – Management, Volleyball
Amira Atwater – Social Sciences, Women’s Basketball
Mya Burns – Sport Management, Women’s Basketball
Nikki McDonald – Sport Management, Women’s Basketball
Sarah Moore – Psychology, Women’s Basketball
Tsubasa Nisbet – Public Health, Women’s Basketball
Abby Newton – Finance, Women’s Golf
Sarah Noonan – Psychology, Women’s Golf
Ella Ofstedahl – Psychology, Women’s Golf
Alberte Thuesen – International Trade, Women’s Golf
Brooke Barrett – Marketing, Women’s Soccer
Brogan Boudreaux – Mechanical Engineering, Women’s Soccer
Maria D’Angelo – Management, Women’s Soccer
Nora Falnes – Management, Women’s Soccer
Alejandra Gracia – Psychology, Women’s Soccer
Sade Heinrichs – Criminal Justice, Women’s Soccer
Katie Jebavy – Marketing, Women’s Soccer
Maddie Klintworth – Elementary Education, Women’s Soccer
Marcela Montoya – Mechanical Engineering, Women’s Soccer
Taylor Oden – Criminal Justice, Women’s Soccer
Megan Przybysz – Biology, Women’s Soccer
Taylor Regensburger – Management, Women’s Soccer
Deborah Ruiz – Exercise Science, Women’s Soccer
Kristin Sandifer – Sport Management, Women’s Soccer
Simone Timm – Exercise Science, Women’s Soccer
Karin Winka – Public Relations, Women’s Soccer
Maya Zovko – Exercise Science, Women’s Soccer
Sara Barriendo – Chemistry, Women’s Tennis
Paula Boixader – Professional Communication and Leadership, Women’s Tennis
Mila Hartig – Accounting, Women’s Tennis
Paula Hijos – Management, Women’s Tennis
Sonja Keranen – Management, Women’s Tennis
Nadja Meier – Management, Women’s Tennis
Charlotte van Diemen – Sport Management, Women’s Tennis

2020-21 Sun Belt Conference Academic Honor Roll
GS Student-Athletes Who Have Maintained a 3.00 to 3.49 GPA

Sean Adams – Management, Baseball
Matt Anderson – Kinesiology, Baseball
Christian Avant – Management, Baseball
Connor Bruce – Sport Management, Baseball
Chandler Davis – Exercise Science, Baseball
Griffin Davis – Exercise Science, Baseball
Corey Dowdell – Exercise Science, Baseball
Hayden Duffield – Finance, Baseball
Jack Eichler – Finance, Baseball
Blake Evans – Management, Baseball
Jeremy Gay – Sport Management, Baseball
Ben Johnson – Biology, Baseball
Noah Ledford – Finance, Baseball
Mason McWhorter – Sport Management, Baseball
Jacob Parker – Sport Management, Baseball
Jason Swan – Sport Management, Baseball
Jared Szabo – Construction Management, Baseball
Dakota Anthony – Exercise Science, Football
Mason Babay – Undeclared, Football
Anthony Beck II – Management, Football
Alex Bowen – Exercise Science, Football
Robb Bozeman – Information Technology, Football
Tyler Bride – Construction Engineering, Football
D.J. Butler – Supply Train Management, Football
Griffin Carder – Management, Football
Thomas Cook – Computer Science, Football
Quincy Darnell – Exercise Science, Football
Reid Dedman – Health & Physical Education, Football
Chandler Dial-Watson – Sport Management, Football
Verneal Henshaw Jr. – Marketing, Football
Amaru Herring – Management, Football
Gabriel Howard – Exercise Science, Football
Logan Langemeier – Accounting/Finance, Football
Dylan Lewis – Undeclared, Football
Will Lovett Jr. – Sport Management, Football
Lawson Maxwell – Management, Football
Alex Raynor – Finance, Football
Kierron Smith – Health & Physical Education, Football
AJ Watkins – Interdisciplinary Studies, Football
Jawaski Webb – Sport Management, Football
Brandon Wilson – Computer Engineering, Football
Jacob Bayer – Finance, Men’s Golf
Colin Bowles – Biology, Men’s Golf
Ben Carr – Management, Men’s Golf
Lindsey Cordell – Finance, Men’s Golf
Lucas Hopkins – Management, Men’s Golf
Jake Maples – Management, Men’s Golf
Avery Price – Sport Management, Men’s Golf
Yusuf Baig – Finance, Men’s Soccer
Jokull Blaengsson – Accounting, Men’s Soccer
Sai Brown – Sport Management, Men’s Soccer
Jose Eduardo Bomfim – Interdisciplinary Studies, Men’s Soccer
Aidan Ferreira – Undeclared, Men’s Soccer
Lee Flowers – Finance, Men’s Soccer
Jake Locklear – Management, Men’s Soccer
Omar Mustafic – Sport Management, Men’s Soccer
Noah Pavel – Civil Engineering, Men’s Soccer
Reda Vanden-Bossche – Finance, Men’s Soccer
Madi Banks – Criminal Justice, Softball
Alia Booth – Accounting, Softball
Jaelyn Darley – Criminal Justice, Softball
Alisha House – Psychology, Softball
Jess Mazur – Biology, Softball
Dejah Mills – Marketing, Softball
Amber Austin – Elementary Education, Women’s CC/Track & Field
Mckenzie Cromer – Finance, Women’s CC/Track & Field
Amya Hayes – Exercise Science, Women’s CC/Track & Field
Meagan Lynch – Economics, Women’s CC/Track & Field
Madicyn Robinson – Criminal Justice, Women’s CC/Track & Field
JeMar Lincoln – Communication Studies, Men’s Basketball
Tao Castillo – Management, Men’s Tennis
Carter French – Marketing, Men’s Tennis
Jacob Mitchell – Marketing, Men’s Tennis
Lauren Hager – Exercise Science, Volleyball
Nicoleta Meyer – Public Health, Volleyball
Chamblee Russell – Exploratory Business, Volleyball
Christina Walton – Finance, Volleyball
Terren Ward – Exercise Science, Women’s Basketball
Kaysie Harrelson – Child/Family Development, Women’s Golf
Savanah Satterfield – Biology, Women’s Golf
Sarah Alexander – Biology, Women’s Soccer
Dani Coumbs – Psychology, Women’s Soccer
Olivia Elofsson – Public Relations, Women’s Soccer
Deyonna Groce – Biology, Women’s Soccer
Diana Hilhorst – Graphic Design, Women’s Soccer
Sallie Newton – Criminal Justice, Women’s Soccer
Kristin Spering – Biology, Women’s Soccer
Kendall Varitek – Psychology, Women’s Soccer
Elizabeth Goines – Public Relations, Women’s Tennis
Olivia Rothfeld – Accounting, Women’s Tennis
Sophie Wagemaker – Geology, Women’s Tennis

Georgia Southern Student-Athletes Honored Year-By-Year
2020-21
 – 213
2019-20 – 187
2018-19 – 172
2017-18 – 158
2016-17 – 195
2015-16 – 165
2014-15 – 152
2013-14 – 158Print Friendly Version

PLAYERS MENTIONED

#31 Mitchell Golden

INF 5′ 10″ 182 lbs Redshirt Junior S/R

#19 Sean Adams

LHP 6′ 0″ 173 lbs Freshman L/L

#91 Thomas Cook

OLB 6′ 5″ 230 lbs Redshirt Sophomore

#55 Jawaski Webb

OL 6′ 2″ 285 lbs Redshirt Senior @ Jroc25webb

#25 Lauren Hager

M 6′ 2″ Senior Invasion Black

#22 Landon Jones

L/DS 5′ 6″ Senior Club Savannah

#20 Nicoleta Meyer

DS 5′ 8″ Junior Uno Volleyball Club

#33 JeMar Lincoln

G 6′ 1″ 200 lbs Redshirt Junior

#21 Eito Yuminami

G 5′ 6″ 160 lbs Junior

Wilson Andress

Junior

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous Story

SEGA Weekly Traffic Interruption Advisory – Sept 11-17, 2021

Next Story

Camden County Hires Manager to Handle Federal ARPA Funds

NEVER MISS A STORY!
Sign Up For Our  Newsletter
Get the latest headlines and stories - and even exclusive content!- sent right to your inbox.
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
close-link